Jak začít?

To je velmi snadné, prostě jen tolik nevařte 🙂 Není totiž třeba přestat úplně vařit. Změnu pocítíte, už když svoji běžnou stravu:

  • obohatíte o častý přísun čerstvě lisovaných šťáv a dostatečného množství kvalitního syrového ovoce a zeleniny
  • omezíte konvenční pečivo a potraviny obsahující lepek – ideálně, když je na nějaký čas vyloučíte úplně
  • omezíte maximálně rafinovaný cukr a vše, co ho obsahuje
  • omezíte anebo úplně vyloučíte maso a masné výrobky
  • a přestanete kupovat různé druhy polotovarů, které nám „usnadňují“ život a jsou přitom často plné podivných věcí, které už nemají s jídlem mnoho společného a kterých se pak tělo dlouho a obtížně zbavuje.

Vraťte se k jednoduchosti, vraťte se k prvopotravinám. Objevte pro sebe znovu krásu a kouzlo čerstvého ovoce a zeleniny, zkuste zelená smoothie, čerstvě lisované šťávy… Zkuste změnu a to hlavně tehdy, máte-li pocit, že něco není s vaším stravováním vpořádku! A pak uvidíte sami, co se bude dít dál…Juice-carrot-apple-w

A co je to tedy ta živá neboli syrová strava?

Nevařené neboli živé či raw food je jídlo, které nám dává sama příroda. Ovoce, zelenina, semena, ořechy, byliny a luštěniny. Je to způsob stravování, který nepoužívá tepelně upravené potraviny anebo jen úplně minimálně. Suroviny pro přípravu jídel se používají přímo nebo předem namočené či naklíčené. Častý způsob úpravy je také sušení v sušičce, chytré troubě nebo na sluníčku do maximální teploty 42–45 ° C. Tak si jídlo zachová potřebné vitamíny, minerály, enzymy, je plné živin a také krásně barevné a voňavé, zkrátka je živé a živí po něm budete i vy 🙂

V našich receptech nenajdete žádné potraviny obsahující lepek, vajíčka či mléčné produkty. Pokud je to jen trochu možné, nakupujeme ovoce a zeleninu přímo od pěstitelů. Upřednostňujeme potraviny, které jsou nechemizované a vypěstované udržitelným způsobem a s respektem k přírodě. Jak se k přírodě chováme, tak se pak ona chová k nám…

Namáčení

Ořechy kromě para ořechů a semínka, vyjma konopných, před použitím namáčíme asi na 4 hodiny, nejlépe ale přes noc, aby se aktivovaly potřebné enzymy. Jsou pak výživnější a mnohem lépe stravitelné! Chceme-li oloupat mandle, namočíme je přes noc do teplé vody a ráno snadno slupku stáhneme. Máte-li tvrdou vodu, převařte ji, nechte trochu zchladnout a mandle přelijte na noc takto upravenou vodou. Stejně tak i sušená rajčata a sušené datle používáme ve svých receptech vždy namočené aspoň 4 hodiny. Z tohoto důvodu je dobré mít doma stále něco namočené, i když nevíte, co budete druhý den připravovat. U nás jsou často namočené datle, slunečnicová a lněná semínka, sušená rajčata, kešu atp.

Slazení

Cukr nepoužíváme dlouho a dnes už nám ani nechybí. Neznamená to ale, že nemáme chuť na sladké — mlsní jsme pořád stejně 🙂 Po­užíváme především datle a datlovou pastu, rozinky, med od včeliček, které nejsou přikrmovány cukrem, javorový a agávový sirup a hlavně zralé ovoce.

Solení

Snažíme se solit co nejméně, ale sůl nám chutná a nic s tím nenaděláme. Solíme zásadně nerafinovanou solí, buď mořskou, nebo růžovou himálajskou.

Komentáře