Mixéry

Odšťavňovače a mixéry jsou nejdůležitější pomocníci v živé kuchyni. Protože oba přístroje používáme fakticky každý den, je jasné, že musí něco vydržet a není tedy dobré na nich moc šetřit. To, co je na kvalitním mixéru důležité je jeho výkon a množství otáček za minutu. Jedině silné vysokootáčkové přístroje jsou schopné umixovat nevařenou kořenovou zeleninu v lahodnou krémovou polévku (např. naši svíčkovou), hebkou kešunézu, hladké smoothie nebo některé krémové dorty. Rovněž mixujete-li těsto na placky nebo různé jiné husté směsi, bez silného stroje se prostě neobejdete.

Nerezový Vitamix pro750 – asi nejtišší vysokootáčkový mixér na trhu
Nerezový Vitamix Pro750 – asi nejtišší a nejvýkonější vysokootáčkový mixér na trhu

Vitamix, BlendTec Total Blender a Perfect smoothie G21

jsou dva hlavní výrobci vysokootáčkových mixérů. Vitamix se nám líbí mimo jiné i proto, že má šťouchací tyč a manuální ovládání. Nové modely Vitamix s30 a Vitamix Pro 750 se povedly – jsou výkonné, nejsou tak hlučné a nejsou obrovské! Mixér s30 je navíc nejen malý ale i ekonomicky dostupnější, takže pokud s živou stravou začínáte, lze o něm uvažovat. My už léta používáme Blendtec a máme s ním nejvíce zkušeností. V době, kdy jsme ho kupovali, to byl nejmenší vysokootáčkový mixér na trhu a měl oproti tehdejšímu Vitamixu velmi elegantní design. Jeho největší předností je, že se snadno čistí, protože má pouze dva nože, které jsou navíc tupé, takže se o ně nemůžete poranit. Můžete v něm mixovat i malé dávky a skoro nic nezůstane mezi noži, má to tiž jen dva! Jeho jedinnou opravdovou nevýhodou je vysoká hlučnost a občas mu prostě chybí šťouchadlo. Doporučujeme ho kupovat i s 0,5 l nádobou twister jar, která je hodně praktická na mixování nejhustších směsí (ořechová másla, dipy, husté shaky, dresinky, zmrzliny apod.) a hodně malých dávek. I tato nádoba se snadno čistí. Nádobu na tuhé a husté směsi doporučujeme dokoupit i v případě ostatních značek.

BlendTec Total Blender
BlendTec Total Blender, malý a opravdu šikovný

Na chalupu jsme si pořídili levný vysokootáčkový mixér Perfect smoothie G21. Zkušenost s ním není vůbec špatná. Nehodí se ale na menší dávky a o dost hůř se čistí, stejně jako Vitamix, protože má šest nožů a pod nimi a mezi nimi zůstává celkem dost jídla, které tam bohužel většinou i zůstane. Je ale o něco tišší a zvukově rozhodně příjemnější než Blendtec, má šťouchadlo 🙂 a je velmi levný! Po dvou letech jsme museli měnit nádobu, protože začala protékat, ale jinak s ním umixujete v podstatě všechno. Je ale ještě větší než klasický Vitamix, do kuchyně tedy úplný obr.

S takto výkonými mixéry objevíte i nové recepty a způsoby jak potraviny zpracovávat. Jsou to prima pomocníci, do kterých se vyplatí investovat, pokud to s živou stravou myslíte vážně. Všechny uvedené přístroje a mnohé další můžete zakoupit s naším slevovým kupónem v e-shopech společností www.traminal.cz a www.eujuicers.cz.

 

BlendTec Twister-jar – nádoba na suché směsi
BlendTec Twister-jar – nádoba na suché směsi, zmrzliny atp.

Komentáře