Mixéry

Odšťavňovače a mixéry jsou nejdůležitější pomocníci v živé kuchyni. Protože oba přístroje používáme fakticky každý den, je jasné, že musí něco vydržet a není tedy dobré na nich moc šetřit. To, co je na kvalitním mixéru důležité je jeho výkon a množství otáček za minutu. Jedině silné vysokootáčkové přístroje jsou schopné umixovat nevařenou kořenovou zeleninu v lahodnou krémovou polévku (např. naši svíčkovou), hebkou kešunézu, hladké smoothie nebo některé krémové dorty. Rovněž mixujete-li těsto na placky nebo různé jiné husté směsi, bez silného stroje se prostě neobejdete.

BlendTec Designer Series 625 vínová
BlendTec Designer Series 625 vínová s 8 letou zárukou

Vitamix, BlendTec a Perfect smoothie G21

Blendtec a Vitamix jsou dva hlavní výrobci vysokootáčkových mixérů. Vitamix se nám líbí mimo jiné i proto, že má šťouchací tyč (občas se hodí) a plně manuální ovládání. Nový Vitamix A2300 je výkonný, elegantní a není tak hlučný, což je pro mne velká přednost a má záruku pěkných 10 let! Mixér Vitamix e310 je menší a ekonomicky dostupnější (záruka pouze 5 let), takže pokud nemixujete od rána do večera, tak stojí také za úvahu.

Vitamix A2300
Vitamix A2300 s 10-ti letou zárukou

My už léta používáme Blendtec Total Blender a máme s ním nejvíce zkušeností – doporučujeme jeho nástupce Designer Series 625 (se zárukou 8 let). Levnější varianty Blendtecu se u nás bohužel neprodávají. V době, kdy jsme ho kupovali, to byl nejmenší vysokootáčkový mixér na trhu a měl oproti tehdejšímu Vitamixu velmi elegantní design a stále má – i když nové Vitamixy v řadě A jsou již také velmi elegantní. Jeho největší předností je, že se snadno čistí, protože má pouze dva nože, které jsou navíc tupé, takže se o ně nemůžete poranit. I přesto, že jsou nože tupé, tak mixuje jako drak. Můžete v něm mixovat i malé dávky a mezi noži skoro nic nezůstane! Jeho jedinnou opravdovou nevýhodou je celkem vysoká hlučnost a občas mu prostě chybí šťouchadlo, ale opravdu jen občas.

Doporučujeme ho kupovat i s 0,5 l nádobou twister jar, která je hodně praktická na mixování nejhustších směsí (ořechová másla, dipy, husté shaky, dresinky, zmrzliny apod.) a hodně malých dávek. I tato nádoba se snadno čistí. Nádobu na tuhé a husté směsi doporučujeme dokoupit i v případě Vitamixu a ostatních značek. S nimi pak umixujete už opravdu všechno!

BlendTec Total Blender
BlendTec Total Blender, malý a opravdu šikovný

Na chalupu jsme si pořídili levný vysokootáčkový mixér Perfect smoothie G21. Zkušenost s ním není vůbec špatná. Nehodí se ale na menší dávky a hůř se čistí, stejně jako Vitamix, protože má šest nožů a pod nimi a mezi nimi zůstává celkem dost jídla, které tam bohužel většinou i zůstane. Je ale o něco tišší a zvukově rozhodně příjemnější než Blendtec, má šťouchadlo a je velmi levný! Po dvou letech jsme museli měnit nádobu, protože začala protékat (a po letech pak ještě jednou), ale jinak s ním umixujete téměř všechno. Je ale ještě větší než klasický Vitamix, do kuchyně tedy úplný obr.

S takto výkonými mixéry objevíte i nové recepty a způsoby jak potraviny zpracovávat. Jsou to prima pomocníci, do kterých se vyplatí investovat, pokud to s živou stravou myslíte vážně. Všechny uvedené přístroje a mnohé další můžete zakoupit s naším slevovým kupónem v e-shopech společností www.traminal.cz a www.eujuicers.cz.

Aktualizace 20. 05. 2021

BlendTec Twister-jar – nádoba na suché směsi
BlendTec Twister-jar – nádoba na suché směsi, zmrzliny atp.