Odšťavňovače

Čerstvě lisované šťávy jsou nedílnou součástí živé stravy a jejich objev pro nás znamenal hodně – šťávami to u nás vlastně celé začalo a pořád to ještě trvá… Udělat si aspoň jednou denně čas na sklenici dobré, čerstvé šťávy je vynaložená energie, která se vám vrátí několikrát! Nemusíte ani dělat živou stravu a přesto už pocítíte změnu! Proč? Protože šťáva je totiž nejlépe a nejsnadněji stravitelnou podobou vitamínů a enzymů, jakou do sebe můžete dostat. Tělo ji vstřebá velmi rychle, během 15–20 minut! Dobře vylisovaná šťáva ze zralého čerstvého ovoce a zeleniny posílí a nastartuje váš imunitní systém tím nejpřirozenějším způsobem.

Šnekový odšťavňovač Sana Juicer EUJ-707 s homogenizačním nástavcem
Šnekový odšťavňovač Sana Juicer EUJ-707 s homogenizačním nástavcem

A jaký odšťavňovač koupit?

Nejefektivnější jsou odšťavňovače šnekové a dvouhřídelové. Omega 8004 a Sana EUJ-707 jsou navíc i multifunkční, protože s jejich homogenizačním nástavcem rozmělníte / namelete většinu tuhých potravin, takže nemusíte hned ze začátku kupovat mixér. K Saně lze dokonce přikoupit jako příslušenství i lis na olej a lisovat pomocí něho například čerstvý lněný olej. Oba odšťavňují perfektně, ostatně jako nakonec většina šnekových nebo dvouhřídelových odšťavňovačů. Odšťavňovače s horizontálním šnekem (viz výše) jsou univerzálnější a snado se čistí, což je při častém používání důležitá přednost. Vertikální jsou zase rychlejší a pohodlnější, dokáží odšťavnit i větší kusy ovoce, jako třeba Kuvings C9500PR, a nemusíte je do odšťavňovače tlačit silou. Šťáva z nich ale nebývá tak jemná a obsahuje podle typu dost dužniny. Rozhodnete-li se pro Kuvings volte verzi Exclusive, který má již i homogenizační pouzdro.

Odšťavňovač Sana-808 s vertikalním pomalu se otáčejícím šnekem

Velkým překvapením pro nás je Sana-808 a nyní nově Sana-828, vertikální šnekový odšťavňovač s velmi pomalým otáčením šneku – jen 43 ot/min. – což je zatím asi nejšetrnější způsob odšťavňování. Tento přístroj lisuje velmi lahodnou šťávu, jemnou, čistou a s minimálním obsahem dužniny. Má podobnou konzistenci jako šťáva z Omegy 8004 nebo Sany EUJ-707. Přístroj se oproti ostatním odšťavňovačům se svislým šnekem i snadněji čistí, ne ale zase tak snadno jako je tomu u Omegy a Sany. Je velmi efektivní na měkké ovoce, jako jsou ananas, hrozny anebo problematický rybíz. Přístroj nás natolik zaujal, že o tom, jak se s ním pracuje, jsme natočili video.

Dvouhřídelové mají největší výtěžnost, jsou ale dražší a trochu náročnější na čištění. Nejznámější je asi Angel Juicer 5500 nebo Green Star Elite. Odstředivkové odšťavňovače, jako např. Sage BJE 510 nebo Vidia CJ-001 lze také použít, jejich výtěžnost je ale o něco nižší a hůř se čistí.

Kuvings C7000 s otvorem na celé jablko!
Vertikální šnekový odšťavňovač Kuvings C9500 s otvorem na celé jablko

Všechny uvedené přístroje a mnohé další můžete zakoupit s naším slevovým kupónem v e-shopech společností www.eujuicers.cz a www.traminal.cz. Rozhodnete-li se pro některý z výše uvedených strojů, nemůžete udělat chybu, každý má nějaké pro a proti, ale celkově podávají velmi vyrovnaný výkon. Osobně doporučujeme Sanu a Omegu, s těmi léta pracujeme, anebo Kuvings.

Domácí lisování ovocných a zeleninových šťáv považujeme za klíčové a ke zdravé stravě, ať už děláte rawfood nebo ne, neodmyslitelně patří!

Začnete-li pravidelně odštavňovat, měli byste pozitivní změny na svém těle pocítit velmi brzy 🙂

Aktualizace 18. 9. 2018

Komentáře