Odšťavňovače

Čerstvě lisované šťávy jsou nedílnou součástí živé stravy a jejich objev pro nás znamenal hodně – šťávami to u nás vlastně celé začalo a pořád to ještě trvá… Udělat si aspoň jednou denně čas na sklenici dobré, čerstvé šťávy je vynaložená energie, která se vám vrátí několikrát! Nemusíte ani dělat živou stravu a přesto pocítíte změnu! Proč? Protože šťáva je totiž nejlépe a nejsnadněji stravitelnou podobou vitamínů a enzymů, jakou do sebe můžete dostat. Tělo ji vstřebá velmi rychle, během 15–20 minut! Dobře vylisovaná šťáva ze zralého čerstvého ovoce a zeleniny posílí a nastartuje váš imunitní systém tím nejpřirozenějším způsobem.

Šnekový odšťavňovač Sana Juicer EUJ-707 s homogenizačním nástavcem
Šnekový odšťavňovač Sana Juicer EUJ-707 s homogenizačním nástavcem

A jaký odšťavňovač koupit?

Nejefektivnější jsou odšťavňovače šnekové a dvouhřídelové. Omega 8004 a Sana EUJ-707 a nyní nově i Sana Supreme EUJ-727 jsou navíc i multifunkční, protože s jejich homogenizačním nástavcem rozmělníte / namelete většinu tuhých potravin (výborně zvládá výrobu datlové pasty z nenamočených sušených datlí ale i sorbet ze zmraženého ovoce), takže nemusíte hned ze začátku kupovat mixér. K Saně lze dokonce přikoupit jako příslušenství i lis na olej a lisovat pomocí něho například čerstvý lněný olej. Oba odšťavňují perfektně, ostatně jako nakonec většina šnekových nebo dvouhřídelových odšťavňovačů. Odšťavňovače s horizontálním šnekem (viz výše) jsou univerzálnější a snado se čistí, což je při častém používání důležitá přednost. Vertikální jsou zase rychlejší a pohodlnější, dokáží odšťavnit i větší kusy ovoce, jako třeba Kuvings EVO 820 DS, a nemusíte je do odšťavňovače tlačit silou. Šťáva z nich ale nebývá tak jemná a obsahuje podle typu dost dužniny. Rozhodnete-li se pro Kuvings volte verzi Exclusive, který má homogenizační pouzdro na sorbet.

Šnekový odšťavňovač Sana 828 je náš favorit. Odšťavní vše, i rybíz! Umí udělat skvělé mandlové mléko i zmrzlinu 🙂 Pracujeme s ním téměř denně.

Naším favoritem se však, po letech vlády Omegy 8004, stala Sana-828, nástupce úspěšné Sany-808. Je to vertikální šnekový odšťavňovač s velmi pomalým otáčením šneku – jen 43 ot/min. – což je zatím asi nejšetrnější způsob odšťavňování. Tento přístroj lisuje velmi lahodnou šťávu, jemnou, čistou a s minimálním obsahem dužniny. Má podobnou konzistenci jako šťáva z legendární Omegy 8004 (stále ji doma máme a stále ji také používáme) nebo Sany EUJ-707. Přístroj se ale oproti ostatním odšťavňovačům se svislým šnekem snadněji čistí – skoro už tak dobře jako je tomu u Omegy a Sany-707. Je velmi efektivní na měkké ovoce, jako jsou ananas, hrozny anebo velmi problematický rybíz. Rybíz zvládá opravdu výborně. Jeho další předností je snadná možnost výroby mandlového nebo kešu mléka bez toho, že by bylo třeba měnit sítko. Snadno zvládá i sorbet. Přístroj nás natolik zaujal, že o tom, jak se s ním pracuje, jsme natočili video.

Dvouhřídelové mají největší výtěžnost, jsou ale dražší a trochu náročnější na čištění. Nejznámější je asi Angel Juicer 5500. Odstředivkové odšťavňovače, jako např. Sage Nutri Juijcer XL nebo Vidia CJ-001 jsou také použitelné, jejich výtěžnost je ale nižší a hůř se čistí.

Kuvings C7000 s otvorem na celé jablko!
Vertikální šnekový odšťavňovač Kuvings C9500 s otvorem na celé jablko

Všechny uvedené přístroje a mnohé další můžete zakoupit s naším slevovým kupónem v e-shopech společností www.eujuicers.cz a www.traminal.cz (asi znáte jako atranet.cz). Rozhodnete-li se pro některý z výše uvedených strojů, nemůžete udělat chybu, každý má nějaké pro a proti, ale celkově podávají velmi vyrovnaný výkon. Osobně doporučujeme Sanu a Omegu, s těmi léta pracujeme, anebo Kuvings.

Domácí lisování ovocných a zeleninových šťáv považujeme za klíčové a ke zdravé stravě, ať už děláte rawfood nebo ne, neodmyslitelně patří!

Začnete-li pravidelně odštavňovat, měli byste pozitivní změny na svém těle pocítit velmi brzy 🙂

Aktualizace 20. 05. 2021

Komentáře