Čokoláčky

Čokoláčky

tyto koláčky jsem dělala včera poprvé z „mokrých datlí“. Krabičku vlhkých datlí jsem si přivezla z Indie od milého klučiny z malého obchůdku na tehdy lidnatém bazaru. Jinak používám sušené datle od prověřených dodavatelů.

Zralé, vlhké datle se samy v rukou rozplývají a tvoří spolu s kvalitní, domácí, kokosovou moukou a kakaem výborné, výživné, sladké těsto. Není potřeba mít koláčků plný pekáč. Jeden kousek dovede pořádně zasytit.

Recept na těsto je z vánoční kuchařky Zdravé cukroví: Koláčky s lískovým oříškem, recept níže.

Koláčky je možné chladit v ledničce nebo sušit v sušičce.

KOLÁČKY
  • 1 hrnek sušených datlí bez pecek. Nebo vlhkých datlí, které není třeba nijak upravovat (jen odpeckovat 🙂
  • 1 hrnek strouhaného kokosu, umixovaného na kaši (stačí mixovat na jemnou mouku)
  • 1 vrchovatá PL kakaového raw prášku

Datle opláchneme pod tekoucí vodou a pomeleme či v případě vlhkých datlí prohněteme ručně a ze všech ingrediencí uděláme vláčné těsto, ze kterého v dlaních tvarujeme kuličky.
Namísto lískového oříšku, který se ve vánočním receptu zatlačí do kuličky a rozplácne ji do koláčku, se něčím, třeba držátkem od vařečky, vyhloubí větší důlek, do kterého se po vysušení či vychlazení nalije čokoládová poleva. Koláčky sušíme v sušičce nebo chytré troubě alespoň 12 hodin  nebo chladíme v ledničce dvě, tři hodiny a naplníme čokoládou. Výborná je tato: viz recept Čokoládová srdíčka z kuchařky Vařit či nevařit?, recept dole.

ČOKOLÁDOVÁ NÁPLŇ
  • 5-6 PL ve vodní lázni roztopeného kakaového másla (50 g)
  • 1-2 PL sladidla (agávový nebo javorový sirup)
  • 2 PL kakaového raw prášku
  • 1/2 ČL vanilkového prášku a špetka himálajské růžové soli

V misce si rozehřejeme kakaové máslo, přidáme sladidlo, které má pokojovou teplotu, špetku soli a pořádně promícháme. Přidáme kakaový i vanilkový prášek a znovu mícháme, nejlépe metličkou na hladkou, hustější konzistenci. Ďolíky usušených koláčků naplníme a ozdobíme tím, co je zrovna po ruce. Třeba nasekanými pistáciovými oříšky a špetkou sušené třtinové šťávy. 

Připravovat raw sladkosti mě moc baví, různé recepty z našich knížek kombinuji, dotvořuji, prostě si hraju.  Pak všichni spokojeně mlsáme a přitom to, co jíme je tak krásně čisté a není na tom stopa po násilí na jiných bytostech.

Další dobré recepty najdete v našich šikovných kuchařkách 
Martinův osobní 20% slevový kupón MARTIN108 na raw dobroty v e-shopu lifefood.cz je opět platný! O přístrojích a našich oblíbených slevových kupónech čtěte v rubrice Jak na to.

Komentáře